SABAH SPOR ALIŞKANLIĞI EDİNMENİN FAYDALARI

SABAH SPOR ALIŞKANLIĞI EDİNMENİN FAYDALARI
22 Ekim 2018Yorum Yap
SABAH SPOR ALIŞKANLIĞI EDİNMENİN FAYDALARI

Sabah erken saatte kalkıp, spor yapma fikrini çok cazip bulmuyor olabilirsiniz. Ancak bu zorluğun alışkanlıklarımız doğrultusunda şekillenebileceğini hatırlatmak isteriz. Her gün olmasa bile haftanın 3 günü, sabah sporu için 45 dakika ayırmanız sonrasındaki değişiklikleri hemen fark edeceksiniz.

Kendinizi daha dinç ve enerjik hissettirecek olan sabah sporu, ilk birkaç deneme sonrasında alışkanlık haline gelecektir. Tek yapmanız gerekenin, kendinizi ikna etmek olduğunu bilmelisiniz. Günlük bir rutine dönüşecek sabah sporunun, zorlayıcı seviyede olmaması da sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

 

Sabah Sporu Yapmanın Yararları Nelerdir?

  • Stresi Azaltır… Spor yapmak, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasına neden oluyor. Böylece sabah sporunuzu yaptıktan sonra kendinizi mutlu hissediyor olacağınızdan, güne stressiz ve yüksek motivasyon ile başlayacaksınız.
  • Kolay Kilo Kaybı… Sabah spor yaparsanız, metabolizma hızınız yükselecek ve gün boyunca idealin altına inmeyecektir. Hızlanan metabolizma yağ yakımınız da artacak, kilo sorunu yaşıyorsanız kısa süre içerisinde kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.
  • Uyku Düzeni Sağlar… Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; sabah sporu yapan bireyler, gece daha rahat ve kaliteli uyuyabiliyor. Sabah erken saatte kalkarak spor yapmanız gerektiğini bilmek de işin psikolojik yanı olsa gerek…
  • Kanserden Korur… Sabah sporu yapmak, sindirim sitemini de düzenli çalıştırmaktadır. Üstelik kansere neden olan zararlı kanserojen maddelerin bağırsakta barındırmadan, dışarı attığı da uzmanlar tarafından onaylanmış bir bilgidir.
  • Alışkanlık Haline Geliyor… Sabah temiz bir zihin ile yapıldığından sabah sporunu beynimiz, bir rutin haline getiriyor. Sabah uyandığınızda zihinsel bir öncelik tanımlandığından, spor yapmanız gerektiğini hatırlayacak ve kolayca alışkanlık haline getirebileceksiniz.
  • Alzheimer İhtimalini Azaltıyor… Sabah sporu sırasında, kan dolaşımı artıyor. Ayrıca beyine fazla oksijen gitmesini sağladığından düzenli sabah sporu yapanların, ileriki yaşlarda unutkanlık ve Alzheimer riskini en aza düşürüyor.
  • Zaman Yönetimi Sağlar… Sağlığımız için bir zorunluluk olan sporumuzu, sabah erken saatlerde yapmamız önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlıyor. Gün içerisinde yapacağınız işleri planlarken, ayrıca spor için zaman ayırmanıza gerek kalmıyor. Yoğun bir günün ardından, akşam yemeği sonrası spor yapmak yerine, dinlenmeye vakit bulabiliyorsunuz.

Paylaş

admin Websitesi